منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 74277 | کل بازدید : 348620 
عنوان

 


  چاپ        ارسال به دوست

ارتباط میان ژن ها و بروز پرخاشگری در کودکان

ارتباط میان ژن ها و بروز پرخاشگری در کودکان

برخی کودکان به تجربه های منفی شدیدتر از سایرین واکنش نشان می دهند محققان نروژی موفق شدند ارتباط میان این پرخاشگری و دسته ای از ژن ها را کشف کنند . محققان دانشگاه علوم و فناوری نروژ همچنین دریافتند کودکانی که در شرایط تجربه های استرس زا و منفی ، واکنش های پرخاشجویانه تری دارند درمورد تجربیات خوب نیز پاسخ شدیدتر و قوی تری از خود نشان می دهند در حقیقت فراز و فرود حالات حسی و روانی در این کودکان بالاتر از سایرین بوده و از عمق بیشتری برخوردار است .
پرخاشگری در کودکان مرسوم است رفتار پرخاشجویانه تا زمانی که کودکان به سن چهار سالگی می رسند، افزایش می یابد و سپس به تدریج کم میشود محققان دریافتند افرادی که در کودکی با رفتارهای پرخاشجویانه دست و پنجه نرم می کنند در بزرگسالی نیز چنین رفتارها یی از خود بروز می دهند اما پرخاشگری در کودکان الزاما بد نیست این امر میتواند یک پاسخ منطقی به عوامل بیرونی باشد به عنوان مثال در مورد کودکانی که در معرض خشونت با سوء استفاد قرار می گیرد این امر می تواند یک پاسخ کاملا منطقی محسوب شود.
نه تنها پرخاشگری و عصبانیت یک پاسخ درست به یک عامل موثر خارجی است بلکه می تواند کمک کند که افراد پر تلاش تر و با پشتکار بیشتری در بین خود داشته باشیم پرخاشگری حاصل تلفیق عوامل ژنتیکی و محیطی است و همین امر این موضوع را به امری جالب توجه برای مطالعات علمی در زمینه بررسی نحوه تعامل ژن ها و محیط تبدیل می کند . موضوعاتی از این دست که افرادی با ژنوتیپ های مختلف به شرایط متفاوت محیطی چه پاسخی می دهند ؟
برخی از کودکان نسبت به دیگران رفتارهای سلطه جویانه تری از خود نشان می دهند . برخی به شدت به استرس واکنش نشان می دهند . در حالی که سایرین تقریبا در هر شرایطی تعادل و آرامش خود را حفظ می کنند . ژن ها دست کم تا اندازه ای می توانند این پدیده را توضیح دهند .
نتایج این تحقیق نشان داد که بین پرخاشگری و سلطه جویی و یکسری ژن های ویژه در کودکان ارتباطی وجود دارد. این ژن با تجزیه دوپامین در مغز در ارتباط است . محققان دریافتند کودکانی که در مواجه با استرس ، پرخاشگری و سطله جویی بیشتری از خود نشان می دهند. در غیاب استرس ، کمترین سلطه جویی و پرخاشگری را دارند . این موضوع نشان می دهد که این کودکان در هر دو حالت نسبت به آن دسته از کودکانی که کمتر سلطه جو هستند دامنه تفاوت رفتاری بیشتری دارند.


٠٩:١٢ - چهارشنبه ٢٢ مهر ١٣٩٤    /    عدد : ٧٤٦٤    /    تعداد نمایش : ٢٩٩خروج
شنبه ٠٥ خرداد ١٣٩٧
پیوندهای مفید
انجمن علمی دانشجویی پ.د.
مراکز و موسسات تحقیقاتی و پژوهشی مرتبط
سازمان های بین المللی مرتبط 
وزارتخانه ها و سازمانهای داخلی
دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشیمعاونت تحقیقات و فناوریمعاونت آموزشیمعاونت فرهنگی و دانشجوییمعاونت درمان و توانبخشیکتابخانه مرکزی
Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences