منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 78638 | کل بازدید : 363753 
عنوان

 


  چاپ        ارسال به دوست

احتمال چاقی در فرزندان اول دختر بیشتر است

احتمال چاقی در فرزندان اول دختر بیشتر است

تحقیقات پیشین نشان داده بود که اولین فرزندان اغلب باهوش تر هستند، اما پژوهش جدید حامل خبرهای بدی برای آن دسته از زنانی است که فرزند اول خانواده محسوب می شوند چرا که آن ها نسبت به خواهران کوچک تر خود در معرض خطر اضافه وزن بیشتری قرار دارند.
براساس پژوهش های قبلی، مردانی که اولین فرزند خانواده هستند، معمولا بلند قدتر بوده و نسبت به برادران کوچکتر خود با خطر اضافه وزن بیشتری در طول زندگی مواجه می شوند.
نتایج این تحقیق جدید که در دانشگاه اوکلند نیوزیلند انجام شده، نشان می دهد در مورد زنانی که فرزند اول خانواده هستند نیز الگوی مشابهی وجود دارد.
محققان معتقدند این یافته، اهمیت زیادی دارد چرا که تفاوت های جنسی را در کنار پدیده های ابتدای تولد بررسی کرده و اثرات متضاد آن برسلامت و بیماری های مشاهده شده در مردان و زنان را در طولانی مدت مورد توجه قرار میدهد. این تیم تحقیقاتی به دنبال این بود که آیا ترتیب تولد می تواند قد و وزن زنان را در سال های اولیه زندگی و در بزرگسالی تحت تاثیر قرار دهد یا خیر.
آنها اطلاعات مربوط به بیش از 303 هزار زن را که در بین سال های 1973 و 1988 متولد شده بودند، مورد بررسی قرار دادند. 206 هزار نفر از این زنان، فرزند اول یا دوم بودند و در بین
سال های 1991و 2009 خودشان بارداری را تجربه کرده بودند. به طور کلی این گروه، 13 هزار و 400 جفت از خواهران (26 هزار شرکت کننده) را مورد شناسایی قرارداد. خواهران مورد ارزیابی قرار گرفتند تا هرگونه تاثیر مشترک یا ژنتیکی در سال های اولیه زندگی از نظر دور نماند. وزن و قد خواهران در هنگام تولد و در زمان سه ماهگی حاملگی مورد بررسی قرار گرفت.
نتایج نشان داد که خطر چاقی در زنان که فرزند اول خانواده هستند، 40 درصد بیشتر از خواهران آنهاست. زنانی که فرزند اول خانواده بودند در هنگام تولد، سبک وزن تر از خواهران دوم خود بودند. اما شاخص توده بدنی آنها در طول سه ماهه اول بارداری شان 4/2 درصد بیشتر از خواهرانشان بود. زنانی که فرزند اول بودند در بزرگسالی حدودا 20 درصد با احتمال اضافه وزن بیشتری مواجه بوده و 40 درصد چاق تر از خواهران کوچکتر خود بودند.
علاوه بر این، این گروه تحقیقاتی متوجه شد خواهرانی که فرزند اول هستند به طور میانگین در بزرگسالی 2/1 میلیمتر بلندتر از خواهران خود هستند. همچنین زنانی که تعداد خواهر و برادر بیشتری داشتند کوتاه قدتر بودند. در هر حال تعداد فرزندان در خانواده با خطر افزایش وزن و چاقی همبستگی مشخصی نشان نمی داد.
به گزارش کلینیکال مدیسین، یافته های این تحقیق در مجله Community Health Epidemiology منتشر شده است.


٠٩:١٩ - دوشنبه ٢٧ مهر ١٣٩٤    /    عدد : ٧٤٧٠    /    تعداد نمایش : ٤٤٤خروج
شنبه ٣٠ تير ١٣٩٧
پیوندهای مفید
انجمن علمی دانشجویی پ.د.
مراکز و موسسات تحقیقاتی و پژوهشی مرتبط
سازمان های بین المللی مرتبط 
وزارتخانه ها و سازمانهای داخلی
دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشیمعاونت تحقیقات و فناوریمعاونت آموزشیمعاونت فرهنگی و دانشجوییمعاونت درمان و توانبخشیکتابخانه مرکزی
Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences