چهارشنبه ١٩ مرداد ١٤٠١
بروزرسانی
1401/05/19
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1026 | کل بازدید : 682878 
صفحه اصلي > درباره ما > معرفی مرکز تحقیقات 
معرفی مرکز تحقیقات
 

مركز تحقيقات توانبخشي اعصاب اطفال

    امروزه كودكان مهمترين سرمايه هاي ملي هر جامعه اي هستند وآينده هر ملتي در دست آنها است و تکامل کودکان، يکي از تعيين کننده هاي مهم سلامت در طول زندگي است.

  اهميت واقعي مرحله اي از رشد و تكامل انسان تحت عنوان  "كودكي" مورد اجماع است و همچنين بر ضرورت پرداختن به نيازهاي تكاملي كودكان خردسال ( لقاح تا 8 سالگي ) به صورت جامع و كل نگر ( حركتي، حسي ، ذهني ، رفتاري ، گفتار و زبان ،‌ عاطفي - هيجاني  ، اجتماعي و معنوي )  به جاي برخورد جداگانه با ابعاد مختلف رشد و تكامل تاكيد مي شود. اهميت سالهاي اوليه زندگي  براي دستيابي به حداكثر رشد و تكامل همه جانبه در هر فرد، شناخته شده است . در واقع بيشتر مسيرهاي عصبي مغز که براي يادگيري و عملکرد متعادل فرد مورد نياز است، در یک دوره بسيار حساس زندگي، يعني از زمان جنيني تا سه سالگي، ساخته شده و کامل مي شوند و لذا تکامل طبيعي و سالم در اين سالهاي اوليه زندگي، زيربناي زندگي بالنده انسان را تشکيل مي دهند. به عبارت ديگر سه سال اول زندگي کودک را مي توان به عنوان زماني مهم و طلایی براي رشد مغز و لذا فرصتي براي به حد مطلوب رساندن تکامل او از ابعاد مختلف تلقي کرد.

   مطالعات نشان داده اند که محرك‌هاي محيطي اوليه نظیر تجربيات فيزيکي و رواني- اجتماعي بعد از تولد در کنار عوامل سرشتي  ‌مادرزادی و ارثي ، مسئول ايجاد ارتباطات بين سلولي مغزي یا سيناپس ها بوده، رشد و تحول مغز بعد از تولد ، آمادگي تحصيلي، موفقيت در مدرسه و سلامت و رفاه فرد را تحت تاثير قرار می دهند.   به علاوه در همين دوران رشد و تكامــل سريع  مغز ، يعني سالهاي اول بعد از تولد ، مغز مستعد تاثير پذيري از عوامل مثبت و منفي محيطي است. يعني ضمن اينکه در اين سالها فرصتي براي رشد و تکامل و به حد مطلوب رساندن آن وجود دارد، ميزان آسيب پذيري نسبت به صدمات و آسيبهاي محيطي نيز بسيار بالا است. کودکان آسيب ديده در بزرگسالي مشکلات خود را به فرزندان خود منتقل کرده و نهايتا چرخة انتقال بين نسلي مشکلات تداوم مي يابد. ضمنا تنها در همين سالها است که مي توان از فرصت طلايي انجام اقدامات پيشگيرانه بهره برد و پس از سه سالگي، بهبود تاخير هاي تکاملي بسيار مشکل خواهد بود.

   بر همين اساس ، مطالعات در كشورهاي پيشرفته بر اثرات و منافع درازمدت اجراي برنامه هاي مداخله زودهنگام براي كودكان دچار انواع اختلالات تكاملي تاكيد جدي دارد ، كه برخي از اين اثرات عبارتند از: دستيابي به سطح بالاتري از هوش و شناخت و درنتیجه موفقيتهاي بيشتر در زمينه يادگيري زبان و رياضيات، موفقيت‌هاي تحصيلي بيشتر ( به صورت كاهش نياز به تكرار پايه تحصيلي و اخذ درجات تحصيلي بالاتر) ، بهبود مهارت‌هاي اجتماعي چون تعامل اجتماعي و رقابت پذيري، بالاتررفتن كيفيت مشاغل و سطح درآمد، بهبود وضعيت سلامت، کاهش رفتارهاي پرخطر بهداشتي و اجتماعي، کاهش مرگ و مير و معلوليت، وابستگي كمتر به نهادهاي رفاهي و حمايتي و كاهش ميزان ارتكاب جرائم و در نهايت بهبود توليد اقتصادي در جامعه.

    همچنين مطالعات فوق الذكر نشان داده اند كه با تبديل کودکان بيشتري به بزرگسالاني سالم و مولد که مي‌توانند نقش مهمي در بهبود شرايط اجتماعي و اقتصادي جامعه خود ايفاء کنند، سرمايه گذاري در برنامه‌هاي تکامل طبيعي کودکان، موجب جبران چند برابري هزينه ها در طول زمان شده است.

    عليرغم شواهد موجود دال بر موثربودن برنامه هاي مداخله به هنگام در ارتقاء سطح تكامل كودكان و مقرون‌به‌صرفه‌گي اين برنامه ها ، عموما" در كشورهاي در حال توسعه اطلاع دست اندركاران و خانواده ها اندك و بالطبع سرمايه گذاري براي اين امر ناكافي است، که يکي از علل آن عدم محاسبه منافع درازمدت و ارزش‌گذاري صرف براي منافع فوري و کوتاه مدت برنامه ها است. با این وجود هنوز  ميزان هزينه‌کرد عمومي براي سنين قبل از 5 سالگي، بسيار کمتر از سنين بعد از 5 سالگي است. اين در حالي است که رشد مغزي کودک در 4-5 سالگي به بيش از 90 درصد رشد آن در طول عمر مي رسد. 

   كشور ما در سالهاي اخير به دستاوردهاي قابل توجهي در زمينه سلامت كودكان از نظر كاهش مرگ و مير و افزايش پوشش خدمات مختلف از جمله شيرمادر و واكسيناسيون،  بخصوص از طريق شبكه هاي بهداشتي - درماني نائل آمده است و در آموزش پايه نيز رشد چشمگيري داشته است. با اين همه در رسيدگي كامل به نيازهاي كودكان به ويژه كودكان آسيب پذيركشور هنوز با چالش های جدي روبرو است.

    از يك سو بعلت فقدان نگرش سيستمي در برنامه ريزيهاي كلان كشور، تاكنون خدمات و پژوهشهاي مربوط به رشد و تكامل كودكان خردسال در ايران عمدتا" بصورت پراكنده، غيرهماهنگ ، مجزا و بخشي طراحي و اجرا شده‌اند و هماهنگيها و برنامه ريزيهاي مشترك بين سازمان هاي دولتي و غيردولتي و بخشهاي علمي - دانشگاهي و اجرايي مختلف و مرتبط در اين مورد بسيار ناچيز و محدود بوده است. ولي به علت عدم هماهنگي هاي بين سازماني،  مشكلات و نيازهاي مختلف كودكان كشور بصورت مستقل و جدا ازهم در سازمان‌هاي مختلف مورد بررسي و پژوهش قرار مي گيرند و برنامه ريزيهاي حاصله لاجرم بدون ارتباط منطقي باهم طراحي و اجرا شده و مكررا" دچار دوباره كاريها و خلاءهاي فراوان مي شوند . اين در حالي است که تکامل طبيعي کودکان در هر جامعه مستلزم اقدام موثر، هماهنگ و وسيع بين بخشهاي مختلف مي باشد. از سوي ديگر كمبود آگاهي اجتماعي و پراكندگي دانش متخصصين ذيربط بر دشواري و پيچيدگي موضوع افزوده است .

   رسالت مركز تحقیقات توانبخشی اعصاب اطفال دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، تلاش برای کمک به رفع اين نقصان های جدي در کشور از طریق پژوهش و تولید علم در راستاي يك هدف غايي و رسالت ملي، يعني ارتقاي سطح تكامل همه جانبه كودكان ايراني، و مداخله به هنگام و توانبخشی زودهنگام در اختلالات تکاملی کودکان است .

 

 

 


دسترسی سریع
کتابخانه مرکزی
انتشارات دانشگاه
سامانه علم سنجی
کتابخانه دیجیتال
سامانه نوپا 
DSpace

تماس با ما:

آدرس : اوین بلوار دانشجو، خیابان کودکیار، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی ، ساختمان فارابی، طبقه سوم، مركز تحقيقات توانبخشي اعصاب اطفال

کد پستی: 1985713834

تلفن های مرکز : 71732845-021 و 71732850-021

پست الکترونیک: pnrc@uswr.ac.ir


دانشگاه علوم توانبخشی وسلامت اجتماعیمعاونت تحقیقات و فناوریفرم ارتباطآرشیو اخبارنقشه سایت
Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences